Grocery Store Spotlight Series #2: Stop & Shop

kim tierney Blog

Welcome back to the "Grocery Store Spotlight Series", your guide to obtaining EASY HEALTHY meals from popular grocery stores that can be on the table in 10 minutes or LESS with NO REAL COOKING involved!

For this second edition, we're featuring STOP & SHOP! 

In Stop & Shop's refrigerated produce section, they have veggie noodles of all kinds, making the base for a super healthy meal.

To make a quick meal, just grab your pre-cooked protein of choice from the refrigerated sections, and whatever sauce you would like to flavor it with.

No-Cook Meal #1: Zoodles with Italian Sausage

-Zucchini Noodles: $4.49
-Nature's Promise pre-cooked Italian chicken sausage: $5.99
-Nature's Promise Pasta Sauce $2.99 (or any other sauce)

-Heat Sauce in a pot, cut up chicken sausage and add to sauce.
-Heat zucchini noodles if desired and lay onto a plate.
-Add chicken sausage and sauce on top of zoodles

If you wanna make it look a little more presentable, garnish with fresh basil and grape tomatoes if you have them 🙂 For a vegetarian option, there is pre-cooked tofu available in the produce section. 

Total spent: $13.47
Makes about 3 servings
Total per serving: $4.49

No-cook Meal #2: Tofu Penne Stir-fry

Bird's Eye Steam Fresh just came out with a new frozen pre-cooked pasta made from lentils and zucchini. Not only does it make a great base for a healthy meal, but it's already cooked, so its just as simple as heating and serving. You can find it in the frozen vegetable section of the freezer aisle. 

-1 package Bird's Eye Steamfresh Zucchini Lentil Pasta $3.49
-1 package "tofubaked" pre-cooked Teriyaki tofu $3.99
-optional: bag of frozen stir-fry vegetables ~$2.00

-Heat a pan over medium heat, add in frozen pasta and frozen vegetables. Once defrosted, cube tofu and add to pan. Add salt, pepper, and other desired spices to taste and serve. 

If tofu is not your thing, you can totally sub it out for the chicken sausage shown above, or another protein of choice. 

Total spent: $9.48
Makes 3-4 servings
Total per serving: $2.37

Interested in learning more about incorporating healthy habits into your life? Fill out the form below to work with one of our nutritionists:

Article by Kimberly Tierney